Guam: americký poklad, ktorý treba objaviť

05 feb 20:48

Podľa šamorrskej mytológie Fu’ua stvoril vesmír ako odpoveď na poslednú vôľu a testament svojho brata Puntana. Keď bol hotový, vybral si ostrov Guam ako miesto odpočinku a premenil sa na hrozivú skalu.

Takto sa začína tisícročná história Guamu, poznačená striedaním národov a panstiev, ktoré zanechali nezmazateľné stopy v kultúre ostrova.

Hoci Čamorrčania prvýkrát pristáli na ostrove približne 2000 rokov pred naším letopočtom, Ferdinand Magellan prvýkrát navštívil jeho západné pobrežie v roku 1521. O niekoľko rokov neskôr, v roku 1565, bol Guam oficiálne vyhlásený za španielske panstvo. Guam sa stal oficiálnou kolóniou USA až v roku 1898 po španielsko-americkej vojne.

Bohužiaľ, história nadvlády a invázie na ostrove sa týmto paktom neskončila. Aby získali späť kontrolu nad ostrovom, museli sa americké sily v roku 1944 zapojiť do legendárnej bitky o Guam. Po skončení konfliktu bol tento krásny ostrov začlenený do neorganizovaných území Spojených štátov.

V tomto príspevku vytvoríme mapu ostrova Guam s miestami, ktoré môžete navštíviť, a aktivitami, ktoré vám zabezpečia skvelú dovolenku.

Kde sa nachádza ostrov Guam?

Guam sa nachádza v Mikronézii, jednom z makroregiónov Oceánie, ktorý sa skladá z mnohých ostrovov v západnej časti Tichého oceánu. Ostrovy Mikronézie sa delia na štyri hlavné súostrovia, pričom Guam je najjužnejší ostrov súostrovia Mariany. S rozlohou 549 metrov štvorcových je tento ostrov najväčším v súostroví a v celom makroregióne.

Guam je vzdialený 2 400 km od Filipín a 5 300 km od Havaja a z Honolulu sa naň dostanete lietadlom za 7 hodín.

Ostrov je rozdelený na dve časti: severnú časť s koralovou plošinou a zelené kopce na juhu so sopečnou štruktúrou. Okrem toho koralové útesy úplne obklopujú pláže Guamu.

Juhozápadne od ostrova sa nachádza slávna Mariánska priekopa, najhlbšie miesto na našej zemeguli. V skutočnosti nie je Guam ničím iným ako vrcholom 11 000 metrov vysokej podmorskej hory, ktorá sa dvíha z dna jamy na povrch.

Kedy navštíviť ostrov Guam?

Tu je niekoľko informácií o počasí, ktoré vám pomôžu naplánovať si dovolenku v čase, ktorý vám najviac vyhovuje.

Podnebie na Guame je tropické, preto na ostrove vládne vlhké teplo s priemernými teplotami 32 °C cez deň a 25 °C v noci. Hoci horúčavy prakticky kryštalizujú ostrov v neustálom lete, v období od júla do novembra je tu dostatok zrážok. V období od januára do apríla sú dažde menej časté.

Cyklóny treba brať do úvahy aj pri ceste do tropických destinácií. Cyklóny sú na Guame časté od mája do decembra, najmä od augusta do novembra. Najlepšie mesiace na plánovanie dovolenky na Guame sú preto od februára do apríla.

Ako sa dostať na Guam?

Na dosiahnutie ostrova Guam z Talianska budú potrebné medzipristátia v iných krajinách. Letisko Antonio Borja Won Pat, ktoré sa nachádza v Tamuningu a Barrigade, je jediným letiskom na ostrove.

Letisko má dobré spojenie s Honolulu a z neho je Guam vzdialený len 7 hodín letu. Je to najlepšia možnosť, pretože obe sú na území USA a nemusíte si zaobstarať žiadnu ďalšiu dokumentáciu ani licencie. Existujú aj lety medzi Guamom a Los Angeles.

Aké dokumenty potrebujem na cestu na Guam?

Na vstup do Spojených štátov a ich nezačlenených území je potrebné získať tieto dokumenty:

  • ESTA: Povolenie ESTA umožňuje osobám z krajín programu bezvízového styku, ako je Taliansko, cestovať na územie USA maximálne na 90 dní. Odpoveď získate do 72 hodín od podania dotazu online.
  • Cestovný pas: Ak chcete vycestovať do Spojených štátov alebo ich nezačlenených území, musíte mať elektronický pas. Ak cestujete s mladými ľuďmi, mali by ste vedieť, že aj oni musia získať individuálny elektronický pas, aby mohli opustiť krajinu.
  • Spiatočný lístok je nevyhnutný na preukázanie, že turisti neplánujú zostať v krajine dlhšie ako 90 dní, ktoré povoľuje ESTA.

Dediny a miesta, ktoré môžete navštíviť v Guame

Opustená pláž na Guame

Ostrov Guam je ideálny pre ľudí, ktorí sa chcú odpútať od každodenného zhonu a leňošia na slnku s nápojom. Vďaka krásnym piesočnatým plážam a krištáľovo modrému moru sa zdá, že na tomto ostrove je skutočne stále leto. Guam však ponúka oveľa viac a aj tí najzanietenejší a najzvedavejší cestovatelia budú radi, že si ho vybrali za svoju destináciu.

Guam je rozdelený na 19 dedín alebo obcí a takmer v každej z nich nájdete aktivity a miesta, ktoré môžete navštíviť. Guam ponúka všetko pre turistov so záujmom o históriu, nakupovanie alebo šport. Pozrime sa na rôzne komunity a rozhodnime sa, kam ísť.

Agana Heights

Pred príchodom prisťahovalcov využívali túto osadu obyvatelia priľahlého hlavného mesta Hagta prevažne ako poľnohospodársku pôdu. Agana Heights je teraz nádherná multietnická dedinka.

Pevnosť Santa Agueda je španielska pevnosť postavená v rokoch 1700 až 1800. Z pevnosti je úchvatný výhľad na mesto, Filipínske more a vrcholy Oka a Urunao Point.

Agath

Agat, ktorý sa nachádza južne od americkej základne Guam, je obchodným centrom Guamu. Okrem nakupovania v mnohých obchodoch na hlavnej ulici môžete navštíviť rôzne historické miesta.

  • Pláž Agat bola vybraná ako jedno z miest vylodenia amerických vojsk počas bitky o Guam v roku 1944. V oblasti, ktorá je súčasťou Národného historického parku Vojna v Tichomorí, sú rozmiestnené tabule s informáciami o bojoch, pamätníky a historické pamiatky.
  • Agat Amtrac z druhej svetovej vojny: vrak tohto obojživelného útočného vozidla, ktorý je stále súčasťou národného parku, bol objavený 460 metrov od pobrežia Agatu.
  • Španielske mosty Taelayag a Taleyfac sú dva oblúkové kamenné mosty postavené za španielskej nadvlády v druhej polovici 19. storočia. Umožňujú vám prejsť z jedného brehu riek, ktoré nesú ich mená, na druhý.

Asan

Komunita sa nachádza v údolí medzi bujnou vegetáciou a oceánom, pričom jej časť leží na okraji kopca Nimitz Hill.

  • Pláž Asan: Pláž Asan je ďalším miestom vylodenia amerických vojsk počas bitky o Guam a je tiež súčasťou národného historického parku. Na tejto pláži sa môžete zastaviť aj v oddychovej zóne a usporiadať si piknik v tieni paliem.
  • Vyhliadka v zálive Asan: Je to historická pamiatka s pamätnými tabuľami pripomínajúcimi bitku o Guam. Oplatí sa tam ísť už len kvôli úchvatnej scenérii.
  • Nio Perdido Y Sagrada Familia: Tento veľkolepý kostol s vysokými bielymi múrmi, postavený koncom 40. rokov 20. storočia, sa týči v centre mesta.

Chalan Pago-Ordot

Vyrastá na pobreží zálivu Pag a tiahne sa pozdĺž celého ostrova od juhu na sever. Zeleň a výhľady, ktoré tu môžete vidieť medzi kopcami, močiarom a malými údoliami, v ktorých sa nachádzajú obydlia, sú úplne jedinečné. V okolí dedinky sa nachádzajú nástenné maľby zobrazujúce históriu Guamu.

  • Japonský pilier I a II : tieto piliere, postavené zo železobetónu a koralového kameňa, boli vytvorené ako súčasť japonského opevnenia počas okupácie ostrova Guam v rokoch 1941 až 1944.

Dededo

Dededo bolo pred vojnou malou poľnohospodárskou obcou, ale teraz má najväčší maloobchodný komplex v Mikronézii.

  • Spomínal niekto nakupovanie v Micronesia Mall? Zo 130 obchodov vrátane niekoľkých značkových značiek a viac ako 20 reštaurácií a kaviarní neodídete s prázdnymi rukami. Nachádza sa tu množstvo obchodov s hrami a zábavný park Funtastic Park s horskou dráhou pre zábavu detí.
  • Two Lovers Point: krásne miesto na pozorovanie vody s ľuďmi, na ktorých vám záleží, podčiarknuté tragickým príbehom lásky. Dcéra španielskeho šľachtica a bojovník z jej kmeňa di lei Chamorro di lei sa do nej zamilovali, ale jej otec di lei di lei im zakázal sa viac stretávať. Hnaní túžbou byť navždy spolu sa tu dvaja milenci nalodili a vrhli sa spolu do burácajúcich vĺn Tichého oceánu.

Marina Bay na ostrove Guam

Hagåtña

Napriek tomu, že je jednou z najmenších obcí Guamu, slúži ako hlavné mesto ostrova. O predkoloniálnej minulosti dediny toho veľa nevieme, napriek tomu, že sa tu nachádzajú niektoré z najzaujímavejších historických pamiatok ostrova.

  • Plaza de Espaa: Pred bitkou o Guam sa uprostred osady nachádzal palác španielskeho panovníka z roku 1734. Bohužiaľ, väčšina stavieb bola počas bojov zničená, ale niekoľko z nich odolalo a teraz ich možno navštíviť.
  • Múzeum vojny v Tichomorí je jedným z najvýznamnejších múzeí na ostrove; napriek svojej malej rozlohe obsahuje artefakty z druhej svetovej vojny vrátane zbraní a osobných vecí niektorých vojakov.
  • Kamenný park Latte a Latte slobody sú dve kamenné stavby charakteristické pre Mariánske súostrovie. Vedci sa domnievajú, že tieto obrovské stavby slúžili ako základ špecializovaných zrubových domov. Existujú dôkazy, že stavba laténskych kameňov pokračovala aj po príchode osadníkov v 18. storočí.

Park Latte Stone je zrekonštruované miesto; domy sa pôvodne nachádzali v starobylom meste Me’pu. Podľa svedectiev domorodcov sa na takýchto miestach mohli stretnúť Taotaomoa, duchovia šamorrských predkov, ktorí boli pochovaní neďaleko.

Na druhej strane, Latte slobody bolo vytvorené špeciálne na označenie sily, slobody a na privítanie návštevníkov Guamu. Z výšky približne 24 metrov sa vám naskytne jeden z najkrajších výhľadov na ostrove.

  • Šamorrská dedina: Na tomto trhovisku si môžete kúpiť suveníry, ochutnať tradičné jedlá a spoznať miestnu kultúru. Konajú sa tu rôzne aktivity vrátane rozprávania historických šamorrských legiend a predstavenia tradičných tancov domorodcov.

Inarajan

Pri prechádzke touto dedinou sa budete cítiť, akoby ste sa preniesli späť v čase. Od čias kolónií sa takmer nič nezmenilo a príroda obdarila exteriér budov dekadentnou krásou vytvorenou viničom.

  • Kultúrna dedina Gef Pa’go: V zátoke sa nachádzajú šamorrskí obyvatelia, ktorí turistov učia o svojich „starých tradíciách“. Je to skvelé miesto pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o miestne umenie, remeslá a gastronómiu.
  • Pláž Inarajan Pools je pravdepodobne jedným z najatraktívnejších miest na ostrove, kde si môžete oddýchnuť a zároveň si vychutnať teplé a pokojné more. Tieto prírodné rybníky sú obklopené koralovými útesmi a naplnené oceánskou vodou.

piti

Piti je ľahko dostupné vďaka blízkosti jednej z hlavných ciest na Guame, Marine Corps Drive. Vďaka mnohým historickým pamiatkam v tejto dedinke ju musíte navštíviť v každom cestovnom pláne.

  • Piti Guns Site: Tieto tri kusy japonského pobrežného delostrelectva sú veteránmi bitky o Guam.
  • Aj ľudia, ktorí neradi šnorchlujú, môžu v Atlantis Guam preskúmať koralový útes a vraky ležiace na morskom dne. S touto ponorkou budete môcť preskúmať hlbiny oceánu bez toho, aby ste museli byť skúsený potápač.
  • Návštevnícke centrum Podvodné observatórium Rybie oko: Podvodné observatórium je skutočne jedinečné a je povinnou jazdou pre dospelých aj deti. Bude možné pozorovať a plávať s delfínmi, ako aj potápať sa s korytnačkami, a to všetko obklopené koralovým útesom. Niekoľko zábavných programov je naplánovaných aj počas večere, ktorú si môžete vychutnať v reštaurácii pod holým nebom na palube.

Talofób

Vďaka svojim jaskyniam, tajným plážam a vodopádom je známa ako „Božia dedina“.

  • Jaskyňa Shoichi Yokoi: V jaskyniach v Talofofo boli objavené niektoré artefakty z predkoloniálneho obdobia. Jedna jaskyňa má však nezvyčajnú históriu. Počas bitky o Guam bol seržant Šojči Jokoj jedným z mnohých japonských vojakov na ostrove. Keď americké jednotky v roku 1944 získali ostrov späť pod svoju kontrolu, okamžite začali v lesoch pátrať po utekajúcich Japoncoch. Shoichi Yokoi hľadal útočisko v jaskyni, kde zostal neodhalený až do roku 1972. Keď ho objavili, nevedel, že vojna sa skončila, a posledných 30 rokov svojho života sa skrýval pred americkými vojakmi.
  • Vodopády Talofofo: Talofofo Falls Resort Park, ktorého súčasťou je aj spomínaná jaskyňa a Guamské historické múzeum.
  • Pláž Talofofo: Túto malú pláž musíte počas dovolenky na Guame navštíviť, pretože jej pobrežie je plné koralov, ktoré časom stmavli a vyhladili sa.

Umatac

Je to jedno z najmenej obývaných miest na ostrove. Takmer úplne sa tu zachovali stavby zo španielskeho koloniálneho obdobia. Návštevníci sa môžu dozvedieť viac o tejto dávno minulej ére na pamätných tabuliach rozmiestnených v okolí Umatacu. Väčšina zariadení sa nachádza na oboch stranách cesty, ktorá napokon vedie do zátoky Umatac.

  • Magellanov kameň je kamenný obelisk uprostred zátoky s nápisom „Tu pristál Magellan“. Okrem toho je záliv Umatac najlepším miestom na surfovanie na Guame.
  • Pevnosť Nuestra Seora de la Soledad: Z tejto pevnosti je nádherný výhľad na záliv. Pochádza zo španielskej koloniálnej éry a v súčasnosti sa v ňom nachádza replika dela, ktorá dotvára scénu.

Zhrňme si Guam

Pláž v Guame

O zázrakoch a zvláštnostiach ostrova Guam sa dá diskutovať celé hodiny. Nie je možné spomenúť všetky historické miesta na ostrove, ktoré môžete navštíviť. Domorodé obyvateľstvo, španielska nadvláda a bitka o Guam zanechali nevyčísliteľné podmorské pamiatky a vraky lodí.

Medzi prírodné zázraky patria biele pláže, voda, ktorá je dostatočne teplá na potápanie počas celého roka, a kopce s hustou flórou. Vďaka mnohým aktivitám, ktoré sú na ostrove k dispozícii, sa môžete dozvedieť viac o prírodnom prostredí Guamu. Môžete sa napríklad ponoriť do hlbokej vody a pozorovať koralový útes a tropické ryby. Môžete sa tiež vydať na túru a pokochať sa nádherným výhľadom z vrcholu.

Okrem známych pláží sú tu aj skryté klenoty, kde môžete byť v úplnej samote. Stačí, ak sa necháte unášať svojím dobrodružným duchom.

Šamorrská kultúra je zaujímavá a cestovatelia sa s ňou môžu zoznámiť prostredníctvom exkurzií so sprievodcom a inými spôsobmi. Niekoľko reštaurácií a dedinských trhov ponúka tradičnú kuchyňu založenú na rybách a kokosových orechoch, čo vám umožní spoznať miestnu gurmánsku kultúru. Po slávnostiach často nasledujú predstavenia tradičných tancov založených na šamorrskej mytológii.

Dovolenka na ostrove Guam znamená ponorenie sa do histórie ostrova a láskavosti jeho obyvateľov.

Na záver vám ponúkame tento krásny film vytvorený kanálom YouTube ABC Miss D &; Baby E: Guam in 5 Minutes (v angličtine).

ZISTITE VIAC:

Máte obavy o ESTA? Prečítajte si našu sekciu Často kladené otázky.

Všetky nezačlenené americké územia vás môžu zaujímať. Zistite to kliknutím na odkaz!

Návrat na domovskú stránku.